هوشمند سازی ساختمان

هر خانه‌ای با هوشمندسازی یک درجه بهتر می‌شود. حال تصور کنید تمام محیطی که در آن زندگی می‌کنید هوشمند سازی شده باشد و کنترل تمام بخش‌های خانه از جمله قسمت‌های برقی، مانند چراغ‌‌‌ها، لوازم برقی و انواع سیستم‌ها مانند سیستم سرمایشی و گرمایشی توسط افراد خانواده به راحتی قابل اجرا باشد. هوشمند سازی ساختمان یک تکنولوژی نوین در جهت یکپارچه سازی و کنترل بخش‌های ساختمان است. در باور عموم مردم، هوشمند سازی ساختمان شامل قرار دادن کلیدهای هوشمند و کنترل از راه دور بخش با موبایل است؛ اما این تعریف تنها بخش کوچکی از این تکنولوژی پیشرفته محسوب می‌شود. هوشمند سازی ساختمان صرفا به معنای استفاده از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان نیست و کنترل همه اجزای ساختمان را نیز شامل می‌شود. 

هوشمند سازی ساختمان چیست؟ 

سیستم‌های هوشمند سازی ساختمان bms اصطلاحی به منظور کنترل یکپارچه همه بخش‌های ساختمان است که می‌تواند با توجه به نیاز مشتری تعریف شود و توسعه یابد. سیستم‌های هوشمند سازی ساختمان شامل کنترل تمام دستگاه‌های هوشمند خانه از جمله قطعات موتورخانه تا سیستم‌های الکتریکی و مکانیکی است. اجرای سیستم هوشمند سازی ساختمان شامل موارد حساس‌تری چون سیستم‌های امنیتی، تامین برق اضطراری و آتش نشانی نیز می‌شود. در کل سیستم مدیریت هوشمند سازی ساختمان طوری طراحی شده است که در جهت راحت سازی و افزایش امنیت و حفظ آرامش اعضای خانواده عمل کند. 

چه تجهیزاتی برای هوشمند سازی ساختمان استفاده می‌شود؟

مزایای سیستم هوشمند سازی ساختمان چیست؟

مزایای این سیستم پیشرفته به چگونگی استفاده از دستگاه‌های هوشمند سازی ساختمان بستگی دارد؛ از این رو انتخاب در بین شرکت‌های معتبر هوشمند سازی ساختمان امری حساس است. استفاده خدمات خانه هوشمند آیریک از این جهت به شما توصیه می‌شود که امکاناتی نظیر 2 سال گارانتی تعویض و 10 سال خدمات پس از فروش را به شما ارائه می‌دهد و مشتریان عزیز با خیالی آسوده می‌توانند اقدام به تهیه خدمات با کیفیت و منحصر به فرد این شرکت کنند. از آنجایی که سیستم هوشمند سازی خانه هر روز هوشمندانه‌تر می‌شود؛ در نتیجه مزایای آن نیز رو به افزایش است.

از سری مزایای هوشمند سازی خانه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

سیستم مدیریت هوشمند سازی ساختمان چیست؟

به سیستم مرکزی کنترل و مدیریت تمام بخش‌های خانه نظیر روشنایی، سرمایش، گرمایش و… سیستم مدیریت هوشمند یا هوشمند سازی ساختمان bms گفته می‌شود. وظیفه این سیستم هوشمند سازی خانه، این است که ارتباطی یکپارچه در بین تمام بخش‌های خانه برقرار کند. در واقع صفر تا صد هوشمند سازی ساختمان به عهده این سیستم مدیریت است. این سیستم از دو بخش نرم افزار و سخت افزار تشکیل شده است و امکان تعیین سناریوهای کنترلی توسط افراد خانه در قسمت نرم افزاری این سیستم وجود دارد. پس از ثبت سناریوها در بخش نرم افزاری، بخش سخت افزاری به اجرای آن دستور می‌پردازند.

اهمیت هوشمند سازی خانه

استفاده از سیستم هوشمند سازی خانه از جهاتی حائز اهمیت است که کیفیت نحوه زندگی افراد را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد؛ از جمله دلایلی که هوشمند سازی خانه را به امری ضروری تبدیل می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

ارتقای کیفیت و امنیت زندگی

استفاده آسان برای کودکان و سالمندان

ثبت تمام وقایع و جریان‌های خانه و کنترل آن‌ها از راه دور

کنترل تمامی بخش‌های خانه حتی از راه دور

کاهش هزینه‌ها

روش‌های هوشمندسازی ساختمان

دو روش مختلف برای هوشمند سازی ساختمان در ایران وجود دارد.

در این روش سنسورهای تعبیه شده در ساختمان، اطلاعات را به مرکز کنترلی ارسال کرده و پس از تحلیل این اطلاعات توسط سرور مرکزی، فرمانی از این سیستم به عملگرها ارسال شده و درخواست و دستور قطع یا وصل شدن برق به اجرا در می‌آید. 

این روش که بسیار روش محبوبی هم به شمار می‌آید، بدین گونه عمل می‌کند که فرمان‌ها از طریق سیگنال‌های wireless ارسال و سپس دریافت می‌شوند. در این روش علاوه بر سرعت بالا در انتقال اطلاعات، دیگر نیازی به سیم کشی مجدد و تغییر در سیم کشی‌های ساختمان وجود ندارد؛ به همین خاطر در خانه‌هایی که امکان تغییر سیم کشی نیست، کاربرد دارد. همچنین روش استفاده از سیم‌های برق نیز برای پیاده سازی هوشمند سازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

آیا هوشمند سازی ساختمان مختص ساختمان‌های نوساز است؟

درست است که تکنولوژی هوشمند سازی ساختمان بسیار جدید است؛ اما علاوه بر ساختمان‌های نوساز، خانه‌های سنتی نیز می‌توانند از این تکنولوژی استفاده کنند. برای پیاده سازی این سیستم تنها یک سری تغییرات جزئی در خانه‌های سنتی و قدیمی اعمال می‌شود و نیاز نیست صاحبان خانه هزینه زیادی را برای تعمیرات یا نصب این سیستم صرف کنند. پیاده سازی این سیستم در خانه‌های قدیمی به دو روش سیم کشی و بی سیم  می‌تواند اعمال شود.

با دریافت مشاوره بهترین تصمیم را برای هوشمند سازی خانه‌تان بگیرید.          
با دریافت مشاوره بهترین تصمیم را برای هوشمند سازی خانه‌تان بگیرید.
سوالی داری؟ بدون تعارف بپرس
اسکرول به بالا