خانه هوشمند چیست

اگر شما نیز هربار پس از دیدن فیلم مرد آهنی به تکنولوژی‌ها و ساختمان هوشمند تونی استارک غبطه می‌خوردید، باید بگویم که قرار نیست برای تجربه چنین امکاناتی، سال‌های زیادی صبر کنید. خانه هوشمند (Smart Home) و دیگر مفاهیم مربوط به آن مانند اینترنت اشیا (IoT) چند سالی است که ورد زبان فعالان استارتاپی و تکنولوژی ایران و جهان شده است. در این مقاله، سعی کرده‌ام به زبان ساده هر آن‌چه برای درک مفهوم اسمارت هوم نیاز دارید، توضیح دهم.

خانه هوشمند به زبان عامیانه می‌شود خانه‌ای که به دستگاه‌های متصل به اینترنت مجهز شده است. این دستگاه‌ها وظایف مختلفی را برای رفع نیازهای شما برعهده می‌گیرند. با استفاده از دستگاه‌های متصل به اینترنت می‌توانید کنترل و بهینه‌سازی برخی از عملکردهای خانه مانند دما، روشنایی، امنیت و سرگرمی را به دست بگیرید. به هر چهاردیواری که از گجت‌های متصل به هم و پروتکل‌های وای فای و بلوتوث برای مدیریت کارهای خود استفاده کند، خانه هوشمند می‌گویند. ساختار اسمارت هوم باید یکپارچه باشد زیرا کاربر می‌خواهد از طریق تمامی دستگاه‌های خود اعم از موبایل و دسکتاپ برای کنترل آن بهره بگیرد. برخی از خانه‌های هوشمند حتی مجهز به کنترل صوتی نیز هستند.

در تکنولوژی که در خانه‌های هوشمند استفاده شده است، همه تنظیمات به طور دستی انجام می‌شود. مثلا اگر بخواهید دمای خانه را تنظیم یا سیستم امنیتی قدرتمندی برای آن تعبیه کنید، باید خودتان دست به کار شوید. تکنولوژی اسمارت هوم در سال‌های اخیر، قدم رو به جلویی برای انسان‌ها برداشته است. خانه هوشمند خودکار (Smart Home Automation) قابلیتی است که شما  را از شر انجام همه تنظیمات دست و پا گیر راحت می‌کند. شما هنوز هم کنترل خانه خود را در دست دارید اما دیگر نیاز به تغییر تک تک تنظیمات هرکدام از دستگاه‌های هوشمندتان نیست. هنگام نصب اولیه تجهیزات خانه هوشمند خودکار، باید یک سری پارامترهایی را برای موقعیت‌های مختلف تعیین کنید. دستگاه‌های هوشمند براساس آن پارامترها در موقعیت‌ها و سناریوهای مختلف، واکنشی متفاوت از خود نشان می‌دهند. سناریوهای تعیین شده شما می‌تواند شامل روشن و خاموش‌کردن سیستم روشنایی در زمان‌های خاص یا تغییر اقلیم خانه از طریق بالا و پایین بردن دما در فواصل مختلف باشد. اگر بخواهید می‌توانید هنوز هم تنظیمات را به طور دستی انجام دهید اما خودکارسازی فعالیت‌ها قدرت کنترل بیشتری را به شما می‌دهد.

شاید بگویید همه این‌ها درست اما اسمارت هوم اتوماسیون دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟ اتوماسیون روی ساده‌کردن کارها تمرکز دارد. در خانه‌های هوشمند قدیمی‌تر، کاربر می‌بایست گجت‌های مختلف خود را از طریق ریموت، موبایل یا وب کنترل کند. در روش قدیمی، شما از داخل خانه یا راه دور باید دما را تنظیم، روشنایی را کم و زیاد و سیستم امنیتی را فعال و غیرفعال می‌کردید.

خانه هوشمند یا ساختمان هوشمند، ساختمانی می‌باشد که توسط سیستم‌های پیشرفته‌ی اتوماسیون به منظور نظارت و کنترل از راه دور، یکپارچه‌سازی و تسهیل کاربری تمامی امکانات ساختمان بر روی یک پنل لمسی، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها و ریموت کنترل‌ها استفاده می‌شود. برای مثال یک خانه هوشمند می‌تواند دارای امکانات نظارت دوربین‌های ساختمان، سیستم امنیتی و اعلام حریق، کنترل روشنایی‌ها، تهویه مطبوع، درب‌ها و پنجره‌ها، پرده‌ها و وسایل چندرسانه‌ای با بهترین عملکرد باشد.

نکته مثبت اتوماسیون، انداختن بار تصمیم‌گیری بر گردن گجت‌ها است. دیگر لازم نیست تک به تک دستگاه‌ها را تنظیم کنید. پارامترهایی که همان اول برای هریک از گجت‌ها تعیین می‌شود، کافی است. با رخ‌دادن هرکدام از شرایط یا سناریوهایی که تعیین کرده‌اید، گجت‌ها به طور خودکار تنظیم می‌شوند. در این حالت، دستگاه‌های هوشمند خانه شما شرایط از پیش تعیین‌شده را تشخیص داده و خود را با مطابق آن تغییر می‌دهند. مثلا ممکن است زمانی که پا به اتاق می‌گذارید، لامپ‌ها روشن شوند یا زمانی که میزان مشخصی از نور خورشید به درون می‌تابد، پرده‌ها کشیده شوند.

روش‌هایی که هرکدام از دستگاه‌ها در اتوماسیون پیش می‌گیرند به نوع دستگاه‌ و سیستم آن بستگی دارد. برخی از ترموستات‌ها و سیستم‌های روشنایی از تکنولوژی تشخیص حرکت استفاده می‌کنند. برخی دیگر از دستگاه‌ها، به طور مداوم دمای داخل، خارج و میزان رطوبت را اندازه می‌گیرند. پس از انجام همه این کارها، بهترین دما و میزان روشنایی اتاق تنظیم می‌شود. خانه هوشمند خودکار می‌تواند به صورت دستی هم تنظیم شود اما خانه غیر خودکار باید به صورت دستی تنظیم شود.

امنیت خانه هوشمند

 

امنیت در خانه هوشمند

امنیت بخش بزرگ و مهمی از خانه هوشمند را تشکیل می‌دهد. قفل هوشمند یعنی هنگامی که بیرون می‌روید یا داخل برمی‌گردید، درها به طور خودکار باز و بسته شوند. معمولا یک اپ موبایل یا ریموت برای انجام این کار نیاز است. سیستم‌های امنیتی کامل‌تر، قابلیت‌های دیگری نیز در کنار قفل هوشمند دارند. برای مثال، سیستم امنیتی پیشرفته‌تر دارای هشداری است که به محض شناسایی حرکت، زنگ می‌زند. دوربین‌های امنیتی هوشمند نیز به طور خودکار عمل می‌کنند. دوربین‌های هوشمند به جای فیلمبرداری مداوم، فقط زمانی که حرکتی را تشخیص بدهند، فیلم می‌گیرند.

ژئوفنسینگ، تکنولوژی ایجاد مرزبندی‌های جغرافیای مجازی است. مرزبندی جغرافیای برای شما یعنی همان محدوده خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید. ژئوفنسینگ از GPS و RFID استفاده می‌کند تا بتواند زمان‌هایی که موبایل از محدوده خارج یا به آن داخل می‌شود، واکنش نشان دهد. ژئوفنسینگ به شما این امکان را می‌دهد که زمان رفت و آمد اعضای خانواده‌تان را بفهمید، در را برایشان باز و بسته کنید و به تنظیم سیستم روشنایی و ترموستات خانه بپردازید.

کنترل اقلیم (تهویه مطبوع)

کنترل اقلیم خانه هوشمند یکی دیگر از بخش‌های جذاب و مهم در فناوری هوشمندسازی خانه‌ها است. امنیت و کنترل اقلیم از رایج‌ترین نمونه‌های خانه هوشمند و تکنولوژی‌های آن هستند. ترموستات هوشمند این امکان را به شما می‌دهد که ان را از طریق اپ موبایل، خاموش و روشن کنید. در نسخه خودکار آن نیز زمانی که برخی از پارامترهای خاص پدیدار شوند، ترموستات به طور خودکار نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد. به عنوان مثال می‌توانید تعیین کنید زمانی که به خانه می‌رسید، A/C کاهش و زمانی که از خانه بیرون می‌روید، افزایش یابد. شاید باورتان نشود اما کنترل اقلیم هوشمند خانه باعث کاهش هزینه‌ قبض‌های انرژی می‌شود و این بزرگترین فایده آن است. کنار گذاشتن تنظیمات دستی یعنی دستگاه‌های هوشمند شما می‌توانند دمای خانه را معتدل و بهینه نگه دارند تا انرژی کم‌تری مصرف شود.

مرکز رسانه خانه هوشمند

 

مرکز رسانه خانه هوشمند

با اینکه امنیت و کنترل اقلیم از اهمیت بالایی در ساختمان هوشمند بهره‌مند هستند اما رسانه نیز می‌تواند نمونه محبوبی تلقی شود. شاید هنگام استفاده از مدیاسنتر خانه خود بخواهید سیستم روشنایی اتاق یا سیستم صوتی را کنترل کنید. شرکت‌هایی که محصولات هوشمند را تولید می‌کنند در حال ساخت افزونه‌های کمکی برای استفاده از دستیارهای صوتی گوگل هوم و الکسا هستند که کنترل صوتی و راحت‌تر تجهیزات را ممکن می‌کند.

فواید اسمارت هوم: چرا باید زودتر دست به کار شوید؟

حالا که به طور کلی با خانه هوشمند خودکار و غیر خودکار آشنا شده‌اید، بد نیست درباره برخی از مهم‌ترین فواید آن نیز بدانید. فواید ساختمان هوشمند عبارتند از:

  • امنیت: در خانه‌های هوشمند، امنیت دو چندان است. سیستم امنیتی نظارت یا قفل درب هوشمند را در نظر بگیرید. زمانی که خانه را ترک می‌کنید، در به طور خودکار قفل می‌شود. هنگامی که بیرون از خانه هستید، سیستم امنیتی متصل به اینترنت، ورود و خروج‌های ناخواسته را مانیتور می‌کند. با استفاده از سیستم امنیتی هوشمند می‌توانید از هرمکانی که هستید، خانه خود را ببینید و از مسائل امنیتی‌اش باخبر باشید.
  • صرفه‌جویی در هزینه: همانطور که پیش از این نیز اثبات کردیم، استفاده از سیستم روشنایی و کنترل اقلیم تاثیر به سزایی در کاهش هزینه‌های انرژی دارد. سیستم روشنایی که به موقع خاموش و روشن می‌شود، ترموستات‌هایی که دما را تنظیم می‌کنند یا حتی سیستم آب‌پاشی هوشمندی که با بررسی الگوهای آب و هوایی می‌داند زمان باریدن باران نباید آبیاری کند بخشی از نمونه‌های مهم در کاهش هزینه‌های انرژی هستند.
  • صرفه‌جویی در زمان: پس از اینکه قوانین مشخصی برای قفل‌شدن درها، روشن و خاموش‌شدن چراغ‌ها و تنظیم ترموستات تعیین کردید، دیگر نیاز به انجام هیچ‌کاری برای استفاد بهینه از تجهیزات خانه هوشمند نیست. می‌توانید از زمان خود برای انجام فعالیت‌های دیگر بهره ببرید.
  • افزایش ارزش خانه: براساس گزارش NextMarket Insights، بیشترین کسانی که روی دستگاه‌های خانه هوشمند سرمایه‌گذاری می‌کنند، افراد بین 30 تا 44 سال هستند. علاوه بر آن، در نظرسنجی Colwell Banker Real Estate که با 4 هزار نفر از ساکنان آمریکا در سال 2015 انجام گرفت، مشخص شد که 27 درصد از مردم قصد دارند در سال آینده با ارایه‌دهندگان تکنولوژی اسمارت هوم قرارداد ببندند. به احتمال زیاد، امنیت، کنترل اقلیم و روشنایی مرکز رسانه شامل تلویزیون و اسپیکرها بیشترین محبوبیت را در این قراردادها داشته باشند.

معایب خانه هوشمند

با اینکه فواید ساختمان هوشمند بسیار زیاد است و در مواقع لزوم، می‌تواند به داد افراد بسیاری برسد اما برخی معایب و نکته‌های منفی نیز در آن دیده می‌شود:

  • امنیت: در خانه‌هایی که از تجهیزات دیجیتال استفاده می‌کنند، امنیت بسیار بالایی برقرار است اما همین نکته باعث می‌شود تا پتانسیل آن برای رویارویی با برخی تهدید‌های مخرب نیز افزایش پیدا کند. اینترنت اشیا فضای جدیدی را به وجود آورده است. همینطور، هنوز امنیت بحث بسیاری از محافل و چالش پیش روی بسیاری از شرکت‌ها است. ممکن است زمانی که از تهدیدهای اینترنت اشیا سخن می‌گوییم به فکر اسکای نت ترمیناتور یا هال 9000 بیفتید اما اغلب تهدیدهای امنیتی بیشتر در حوزه امنیت اطلاعاتی است. CNBC در گزارش اذعان داشته است که برخی از یخچال‌ها هک شده و برای صاحبانشان، پیام‌های اسپم می‌فرستند. شاید فکر کنید خب این چه آسیبی می‌تواند به خانه یا مردم بزند؟ باید بگویم که همه دستگاه‌های هوشمند خانه به یکدیگر متصل هستند. فعالیت‌هایی که ترک شده‌اند، الگوهایی را تشکیل داده‌اند که با آمار و احتمال ادغام می‌شوند و عادت‌های روزانه شخص را به وجود می‌آورند. اگر هک‌کردن وسایل هوشمند خانه به آسانی انجام شود، هکر می‌تواند تاریخ رفتن به سرکار یا رفت و آمد شما را دربیاورد. در نتیجه، زمانی که درها را قفل می‌کنید، ترموستات را خاموش و روشن می‌کنید یا به چراغ‌ها استراحت می‌دهید، باید مواظب باشید که اشتباهی اطلاعات شما به دست افراد خطرناک نیفتد.
  • پیچیدگی: باید اعتراف کنیم که مفهوم خانه هوشمند کمی پیچیده است. این پیچیدگی در تنظیمات و عیب‌یابی آن نیز وجود دارد. اگر یک وسیله غیر هوشمند در خانه شما خراب شود، اغلب تعمیر آن کار زیاد سختی نیست. اما وسایل الکترونیکی هوشمند، پیچیدگی‌های بسیار زیادی نسبت به وسایل مکانیکی دارند. حتی اگر چندین وسیله هوشمند به یکدیگر متصل باشند، کار سخت‌تر نیز می‌شود. فرض چندین وسیله هوشمند از چندین شرکت مختلف را در خانه خود راه‌اندازی کرده‌اید؛ مسلما با خراب‌شدن یکی از آن‌ها و مختل‌شدن بقیه دستگاه‌ها، کار دشواری برای تعمیر آن‌ها خواهید داشت.
  • عدم قطعیت: اینترنت اشیا و خانه هوشمند، قلمروی تازه‌ای از تکنولوژی را برای خود به وجود آورده‌اند. تکنولوژی در این سطح، عدم قطعیت‌های زیادی را به وجود می‌آورد. گاهی پیدا کردن فیدبک مشتریان و بررسی‌های خاص از دستگاه‌های هوشمند خانگی سخت و دشوار می‌شود. هک و مشکلات امنیتی نیز یکی دیگر از مسائل قابل توجه هنگام استفاده از تکنولوژی ساختمان هوشمند خودکار است. به علاوه، سازگاری همه دستگاه‌های هوشمند با یکدیگر هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

اما در نهایت با استفاده از مکانیزم‌های مختلف امنیتی و ساده‌سازی هرچه بیشتر امکانات و دسترسی کاربران برای بهبود تجربه‌ی استفاده از خانه هوشمند، می‌توان تا حدود زیادی معایب و ریسک‌های ذکر شده را کاهش داد و به افزایش آسایش و راحتی زندگی کمک بسزایی کرد.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر و تخصصی‌تری در مورد هر کدام از ادوات و امکانات خانه هوشمند دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر و توضیحات وسایل خانه هوشمند آیریک که در فروشگاه الکترونیکی سایت موجود است را از دست ندهید:

یک دیدگاه

پیام بگذارید

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.